BLOG

31.07.2017 r.

Starość – zło konieczne?

psychologia

W otaczającym nas świecie starość napiętnowana jest jako czas zbliżającego się nieubłagalnie końca. Popkultura przekonuje, że świat zdobywają młode, energiczne osoby o nieskazitelnej cerze i gładkiej skórze. Czy aby jednak na pewno starość to tylko czas biernego egzystowania?

Naukowcy nie mają jednoznacznej odpowiedzi od kiedy zaczyna się starość. Na podstawie obserwacji funkcjonowania człowieka określają cztery kategorie wieku starego człowieka – wiek według daty urodzenia, wiek biologiczny, wiek psychologiczny oraz wiek sprawnościowy. Zgadzają się jednak z tezą, że wszystko zależy od indywidualnych cech danej osoby. Nierzadko w swoim otoczeniu możemy wskazać osoby w podobnie późnym wieku, które diametralnie różnią się w codziennym funkcjonowaniu.

Z obserwacji społeczeństwa psychologowie wyciągnęli wnioski, iż starość zaczyna się wtedy kiedy dajemy jej na to sami przyzwolenie. Niezwykle ważne jest podejście – jeśli stwierdzimy, że nic już dobrego nam się nie zdarzy, nie ma już sensu uczyć się nowych rzeczy czy odkrywać nowe miejsca – wtedy sami wtłaczamy się w ramy funkcjonowania tylko w dwóch płaszczyznach tzn. (braku) pieniędzy oraz (braku) zdrowia. A to może unieszczęśliwić i przyspieszyć tak biologiczną jak i psychologiczną degradację.

III wiek – złoty wiek!

Na szczęście w dzisiejszym świecie pojawia się coraz więcej organizacji zrzeszających osoby w późnym wieku swojego życia. Osoby działające w tych zrzeszeniach motywują swoich członków i członkinie do aktywnego życia i realizowaniu swoich pasji. Wiele dobrego w tym zakresie wykonały pojawiające się w ostatnich czasach jak grzyby po deszczu Uniwersytety III Wieku. W swojej ofercie proponują one wycieczki, zdobywanie nowych umiejętności, dzielenie się swoją wiedzą z innymi często młodszymi osobami, umożliwiają współdecydowanie o wyglądzie miejsca zamieszkania czy podejmowanych wobec mieszkańców decyzjach. Sprawia to, że członkowie i członkinie czują się potrzebni innym, wzbudzana jest u nich także świadomość, że jeszcze wiele można zrobić zamiast zamykać się w czterech ścianach.

Bardzo ważne jest także podejście rodziny do tematu starości. Należy zauważyć, że w dzisiejszych czasach młodsze osoby często musza godzić wiele różnych zajęć zawodowych. Stąd babcia czy dziadek odnajdujący się w roli opiekuna wnuczka lub wnuczki może nie tylko pomóc ale także przeżyć swoją drugą młodość. Często wakacje u dziadka czy babci sami wspominamy w późniejszym życiu jako niezwykle przyjemne doświadczenie.

Pamiętajmy, że na starość pracujemy już dużo wcześniej. Zła dieta, nieprawidłowe odżywianie się, niedbałość o sprawność fizyczną może być przyczyną wielu schorzeń które szczególnie uwidocznią się w późniejszym wieku. Ale nawet w późniejszym wieku warto zmienić swoje nawyki o ile są one dla nas niekorzystne. Dbałość o prawidłową dietę z pewnością pomoże w zachowaniu energii i witalności. Do tego dochodzi jeszcze ruch fizyczny. Bardzo modne w dzisiejszych czasach uprawianie marszu z kijkami Nordic Walking może niezwykle wspomóc utrzymać dobrą sprawność fizyczną.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej dowiedzieć się na temat prawidłowego funkcjonowania w okresie starości to warto skonsultować się ze specjalistą i zasięgnąć u niego informacji. W Szczecinie najlepiej umówić się na rozmowę z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka&Wamka. Na konsultację można umówić się osobiście lub telefonicznie. Istnieje także możliwość skontaktowania się poprzez maila oraz odbycia konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej