BLOG

03.05.2017 r.

Z pierwszą wizytą u psychologa dziecięcego

psychologia
psychologia dziecięca

Rodzice Naszych małych pacjentów często zadają Nam pytania „Jak przygotować dziecko na spotkanie z psychologiem?”, „Jak wytłumaczyć dziecku kim jest psycholog?”, „Jak przygotować się do spotkania?”.

Aby ułatwić pierwsze kroki w gabinecie udzielimy kilka cennych wskazówek.

Na pierwszą wizytę przychodzi rodzic bądź opiekun prawny. Idealną sytuacją jest, kiedy na spotkanie przychodzą oboje rodzice, którzy mogą wzajemnie się uzupełniać.

2. W czasie tego spotkania rodzice będą mogli przedstawić problemy, trudności dotyczące dziecka lecz istotnym również jest przekazanie informacji dotyczących rozwoju dziecka, jego funkcjonowania w sferze rodzinnej, rówieśniczej oraz szkolnej, przedszkolnej, historii rodzinnej oraz jej aktualnej sytuacji.

3. Warto przygotować informacje na temat historii medycznej dziecka, jeśli są to poprzednie opinie psychologiczne oraz informacje od nauczycieli/wychowawców. Zbieranie powyższych informacji przy dziecku jest niekomfortowe dla dziecka jak i dla rodzica.

4. Zanim dziecko odwiedzi gabinet psychologa, należy z nim porozmawiać. Należy wystrzegać się straszenia dziecka np. „Jeśli nadal będziesz taki niegrzeczny pójdziesz do psychologa”. Jeśli dziecko będzie postrzegać wizytę u psychologa jako karę, ciężko będzie stworzyć pozytywne nastawienie i relację.

5. Ważne jest też to , aby nie mówić „Ten Pan Psycholog nie zrobi Ci krzywdy”. Drodzy rodzice to prawie tak jak małe dziecko na szczepieniu 🙂 Często rodzice mówią „Nie będzie bolało”, a jednak zabolało , więc czy w takiej sytuacji można ufać dorosłym?

6. Skoro wiemy czego nie mówić, to co w takim razie mówić…? Najlepiej coś w stylu: „Wiesz kochanie jutro pójdziemy do takiego Pana, który chciałby Ciebie poznać i się z Tobą pobawić. Pan pewnie też jest ciekawy jak ładnie potrafisz rysować”.

7. Jeśli dziecko jest starsze to zadaniem rodziców jest zapewnienie o dobrym zamiarze oraz chęci znalezienia sposobu rozwiązania problemu np. „Pójdziemy porozmawiać z tym Panem, ponieważ już wielu dzieciom pomógł poradzić sobie z (…) Pan zna różne sposoby, o których ja nie mam pojęcia”. Jeśli dziecko jest jeszcze starsze to raczej nie „owijamy w bawełnę” i zwyczajnie np. „w ostatnim czasie trudno nam się porozumieć. Chciałabym aby było tak jak dawniej, brakuje mi wspólnych spacerów i rozmów. Może to ja robię coś niewłaściwego, a może ja i ty; potrzebna nam jakaś wskazówka, aby znowu się zbliżyć.

8. Powyższe propozycje są „idealne” wiadomo, że to jak poprowadzicie rozmowę zależy od Was, od Waszej relacji z dzieckiem a także jego wieku i innych czynników. Czasami jest to bardzo trudne, aby przedstawić to w powyższy sposób; dla mnie priorytetem jest, aby nie straszyć dziecka Panem Psychologiem, tak naprawdę reszta należy do mnie 🙂

tag: psycholog dziecięcy Szczecin

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej