Zaburzenia adaptacyjne to szereg objawów, które mogą pojawić się w następstwie jakiejś ważnej i trudnej zmiany w życiu człowieka. Takimi stresorami mogą być:
– zmiany dotyczące rodziny, jak na przykład utrata rodzica lub małżonka,
– zmiany wynikające z rozwoju: pójście do szkoły, rodzicielstwo, przejście na emeryturę,
– zmiany środowiska: emigracja, zmiana szkoły.
Tego typu zmiany wpływają zwykle na wiele sfer życia jednocześnie i wymagają dostosowania się do nowych warunków i rezygnacji z ważnych wartości lub celów, które posiadało się wcześniej.
Uważa się, że mogą istnieć pewne indywidualne predyspozycje do wystąpienia trudności adaptacyjnych, jednak zaburzenie adaptacyjne nie wystąpiłoby bez pojawienia się czynnika stresowego.
Przejawy zaburzenia adaptacyjnego (zwykle u danej osoby występuje część z wymienionych poniżej):
– obniżenie nastroju, przygnębienie, niski poziom energii, a nawet objawy depresji,
– podwyższony poziom lęku, większa łatwość do reagowania przestrachem,
– martwienie się o przyszłość,
– poczucie braku wpływu na swój los i bezradności,
– zaprzestanie tworzenia i realizowania realistycznych planów na przyszłość, „zawieszenie w teraźniejszości”, brak motywacji do poprawy swojego losu,
– zaniedbywanie codziennych czynności (obowiązków domowych, zawodowych lub szkolnych),
– u nastolatków częściej niż w innych grupach wiekowych dochodzi też do zaburzeń zachowania, czyli łamania norm społecznych (w formie zachowań agresywnych, buntowniczych, opuszczania zajęć szkolnych, bójek itp.)
Zaburzenia adaptacyjne mogą pojawić się w każdym wieku – zarówno u dzieci, nastolatków, osób dorosłych, jak i starszych. Jeśli sądzisz, że doświadczasz problemów adaptacyjnych, skutecznym wsparciem dla Ciebie może być psychoterapia poznawczo-behawioralna. Dobry psycholog pomoże Ci przejść przez trudny okres i wypracować metody radzenia sobie z nową sytuacją Zapraszamy Cię do skorzystania z konsultacji psychologicznej w naszym gabinecie psychoterapii Wamka w Szczecinie – osobiście lub online.