Bądźmy w kontakcie
Wybierz z kim
chcesz się skontaktować
Jeśli oglądając i czytając o Nas zdecydowałeś już z kim chcesz czy powinieneś się spotkać zachęcamy do kontaktu. Znajdziesz tutaj informacje w jaki sposób się skontaktować. Jeśli jesteś już zdecydowany na wizytę zapraszamy do zakładki „Rezerwuj wizytę”.
Dowiedz się jeszcze więcej
Szukasz odpowiedzi na różne pytania? Przejdź na FAQ
Esencja, najważniejszych i najczęściej zadawanych pytań znajduje się w tym jednym miejscu. Zebraliśmy je specjalnie dla Ciebie.
Czy mogę od razu, bez wcześniejszego przygotowania rozpocząć terapię psychologiczną?
Zanim rozpoczniesz psychoterapię w naszych gabinetach, należy odbyć konsultacje psychologiczne. Celem owych konsultacji jest zebranie wywiadu i informacji o Tobie, które umożliwią rozpoznanie wstępnego problemu oraz jego podłoża. W czasie konsultacji psycholog ma za zadanie wyjaśnić pacjentowi skąd biorą się jego trudności oraz przedstawia odpowiednie zalecenia, które pomogą w leczeniu. Następnie psycholog – psychoterapeuta informuje czy jest w stanie pomóc w pracy nad zdiagnozowanymi problemami pacjenta w ramach swoich kwalifikacji. Jeśli psycholog – psychoterapeuta ma odpowiednie predyspozycje proponuje rozpoczęcie psychoterapii oraz wraz z pacjentem ustala cele terapeutyczne. Zostają też omawiane możliwości oraz ograniczenia (o ile takie występują).
Czy mogę na konsultację przyjść z moim partnerem i opowiedzieć o jego problemach?
Osoba dorosła samodzielnie musi wyrazić zgodę oraz chęć uczestnictwa w konsultacji psychologicznej. Innymi słowy osoba, która ma problem powinna potrafić je przedstawić specjaliście. Z wieloletniego doświadczenia oraz badań psychologicznych wynika, że osoby które nie podjęły same decyzji o skorzystaniu z pomocy psychologicznej zazwyczaj nie korzystają z niej w sposób efektywny, nie współpracują oraz często rezygnują. Od tej zasady stosujemy jednak wyjątki, po wcześniejszej konsultacji /rozmowie z osobą wspierającą.
Czym różni się konsultacja psychologiczna od psychoterapii?
Konsultacja psychologiczna i psychoterapia to dwa zupełnie inne oddziaływania psychologiczne. Celem konsultacji jest wstępne zdiagnozowanie problemu, udzielenie podstawowych informacji na temat zgłaszanych trudności oraz wskazanie zaleceń, które mogą rozwiązać problemy pacjenta. Z konsultacji może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, który potrzebuje porozmawiać o swoim życiu oraz pojawiających się trudnościach. Konsultacje psychologiczne to zazwyczaj krótkoterminowe oddziaływania (od jednego do kilku spotkań). Psychoterapia to spotkania w formie regularnej (najczęściej cotygodniowej) w dłuższym okresie czasu. Pierwszorzędnym celem jest uzyskanie trwałych zmian oraz podwyższenie jakości życia. Za sprawą długiego czasu oddziaływań psychoterapeutycznych pacjent ma możliwość bardzo głęboko poznać swoje trudności. Ma możliwość dobrania najodpowiedniejszych narzędzi w celu realizacji zamierzonych celów. Psychoterapeuta towarzyszy Ci w zmaganiach w rozwiązywaniu Twoich problemów, lecz nie jest doradcą. Służy swoją wiedzą psychologiczną i doświadczeniem, aby wzmacniać Twój proces zmiany. Ponadto psychoterapia posługuje się konkretnymi zasadami, które są obawiane na początku procesu psychoterapeutycznego.
Jaka jest szansa, że po rozpoczęciu terapii psychologicznej nie zobaczę u siebie żadnych efektów?
Niezwykle rzadko zdarza się, że psychoterapia nie przynosi żadnych efektów. Jednak są czynniki, które wpływają na efektywność w psychoterapii. Należy zauważyć, że proces psychoterapeutyczny wymaga dużego zaanagażowania, regularnej częstotliwości spotkań, wysokiego poziomu motywacji do zmiany, zaufania do specjalisty (relacja terapeutyczna jest podstawowym czynnikiem leczącym) oraz nurtu psychoterapeutycznego dostosowanego do potrzeb pacjenta. Warto wiedzieć, że psychoterapia to proces w którym występują „lepsze” i „gorsze” chwile, jest to związane z pracą na bardzo wrażliwych obszarach pacjenta. Zdarza się, że kiedy pacjenci natrafią na spadkowy etap terapii, rezygnują z niej myśląc, że im nie pomaga. Podstawową zasadą jest szczerość w relacji z terapeutycznej i rozmowa o swoich wątpliwościach.