Moczenie mimowolne u dzieci może wynikać z przyczyn medycznych lub emocjonalnych. Aby lepiej zrozumieć ten problem, zapoznajmy się najpierw z zarysem prawidłowego rozwoju kontroli oddawania moczu.
– Niemowlęta i dzieci do około 1. roku życia oddają mocz odruchowo, po wypełnieniu pęcherza.
– Dzieci od 1. do 3. roku życia stopniowo uczą się odczuwać potrzebę oddania moczu i kontrolować tę czynność.
– W wieku 3 lat dziecko potrafi już świadomie wstrzymać oddanie moczu.
– Między 3. a 5. rokiem życia dziecko doskonali kontrolę nad oddawaniem moczu.
Aby dziecko miało możliwość nabyć umiejetność kontroli oddawania moczu, należy wysadzać je na nocnik już od 12-18 miesiąca życia (gdy dziecko potrafi już bez problemu siedzieć na nocniku). Maluch najpierw uczy się kontrolować mocz w dzień, a dopiero późnej w nocy.
Moczenie się dzieci po 5-6 roku życia wymaga określenia jego przyczyn i ustalenia najlepszego sposobu wsparcia dziecka. Istnieją trzy typy moczenia się:
– nocne
– dzienne
– mieszane (dzienne i nocne).
Moczenie nocne częściej ma podstawy emocjonalne, zaś dzienne i mieszane częściej jest wywołane przyczyną medyczną, choć istnieją od tej zasady wyjątki.
Moczenie się może mieć podłoże:
– medyczne (np. dysfunkcja układu moczowego, zakażenie),
– psychologiczne (trudności emocjonalne, stres).
Fakt moczenia się może być sam w sobie powodem wystąpienia wtórnych problemów emocjonalnych u dziecka, wynikających z zawstydzenia, dlatego należy bezwzględnie, zawsze okazać dziecku akceptację i zrozumienie, nie wyolbrzymiać sytuacji i nigdy go z tego powodu nie karać, gdyż w ten sposób tylko powiększylibyśmy problem. Dziecko nie moczy się celowo i to naszym zadaniem jako rodzica jest wsparcie go poprzez zapewnienie mu opieki lekarskiej oraz emocjonalnej.
To bardzo ważne, aby problemem moczenia się zająć się od razu po jego wystąpieniu, nie czekać aż dziecko samo z tego wyrośnie, gdyż świadomość moczenia się może sama w sobie być silnym stresorem (tym większym im starsze jest dziecko) i może prowadzić do wystąpienia problemów emocjonalnych, poczucia niższej wartości, problemów w grupie rówieśniczej itp. U większości dzieci moczenie mimowolne rzeczywiście w pewnym momencie ustaje, jednak warto zadbać o to, by ustało jak najwcześniej, zanim stanie się poważniejszym problemem.
Jeśli Twoje dziecko się moczy, to zacznij od konsultacji z lekarzem, jeśli lekarz wykluczy przyczyny natury medycznej, to znak, że przyczyna jest najprawdopodobniej emocjonalna. Jeśli chciałbyś, abyście Twoje dziecko i Ty otrzymali wsparcie w radzeniu sobie z tą sytuacją, zapraszamy serdecznie do umówienia konsultacji u psychologa dziecięcego w naszym gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka w Szczecinie.