Baza wiedzy / Dolegliwości dzieci

Moczenie mimowolne

Moczenie mimowolne u dzieci może wynikać z przyczyn medycznych lub emocjonalnych. Aby lepiej zrozumieć ten problem, zapoznajmy się najpierw z zarysem prawidłowego rozwoju kontroli oddawania moczu.

– Niemowlęta i dzieci do około 1. roku życia oddają mocz odruchowo, po wypełnieniu pęcherza.

– Dzieci od 1. do 3. roku życia stopniowo uczą się odczuwać potrzebę oddania moczu i kontrolować tę czynność.

– W wieku 3 lat dziecko potrafi już świadomie wstrzymać oddanie moczu.

– Między 3. a 5. rokiem życia dziecko doskonali kontrolę nad oddawaniem moczu.

Aby dziecko miało możliwość nabyć umiejetność kontroli oddawania moczu, należy wysadzać je na nocnik już od 12-18 miesiąca życia (gdy dziecko potrafi już bez problemu siedzieć na nocniku). Maluch najpierw uczy się kontrolować mocz w dzień, a dopiero późnej w nocy.

Moczenie się dzieci po 5-6 roku życia wymaga określenia jego przyczyn i ustalenia najlepszego sposobu wsparcia dziecka. Istnieją trzy typy moczenia się:

– nocne

– dzienne

– mieszane (dzienne i nocne).

Moczenie nocne częściej ma podstawy emocjonalne, zaś dzienne i mieszane częściej jest wywołane przyczyną medyczną, choć istnieją od tej zasady wyjątki.

Moczenie się może mieć podłoże:

– medyczne (np. dysfunkcja układu moczowego, zakażenie),

– psychologiczne (trudności emocjonalne, stres).

Fakt moczenia się może być sam w sobie powodem wystąpienia wtórnych problemów emocjonalnych u dziecka, wynikających z zawstydzenia, dlatego należy bezwzględnie, zawsze okazać dziecku akceptację i zrozumienie, nie wyolbrzymiać sytuacji i nigdy go z tego powodu nie karać, gdyż w ten sposób tylko powiększylibyśmy problem. Dziecko nie moczy się celowo i to naszym zadaniem jako rodzica jest wsparcie go poprzez zapewnienie mu opieki lekarskiej oraz emocjonalnej.

To bardzo ważne, aby problemem moczenia się zająć się od razu po jego wystąpieniu, nie czekać aż dziecko samo z tego wyrośnie, gdyż świadomość moczenia się może sama w sobie być silnym stresorem (tym większym im starsze jest dziecko) i może prowadzić do wystąpienia problemów emocjonalnych, poczucia niższej wartości, problemów w grupie rówieśniczej itp. U większości dzieci moczenie mimowolne rzeczywiście w pewnym momencie ustaje, jednak warto zadbać o to, by ustało jak najwcześniej, zanim stanie się poważniejszym problemem.

Jeśli Twoje dziecko się moczy, to zacznij od konsultacji z lekarzem, jeśli lekarz wykluczy przyczyny natury medycznej, to znak, że przyczyna jest najprawdopodobniej emocjonalna. Jeśli chciałbyś, abyście Twoje dziecko i Ty otrzymali wsparcie w radzeniu sobie z tą sytuacją, zapraszamy serdecznie do umówienia konsultacji u psychologa dziecięcego w naszym gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka  w Szczecinie.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.