Jeśli żyjesz w związku lub w rodzinie, w której jedna z osób cierpi na chorobę alkoholową istnieje ryzyko, że pojawi się u Ciebie problem współuzależnienia. Pomimo nazwy nie chodzi w tym miejscu o nadużywanie alkoholu przez osobę współuzależnioną, ale o zespół cech i zachowań, które powstają na skutek chronicznego przeciążenia i napięcia spowodowanego życiem z osobą nadużywająca alkoholu.
Co charakteryzuje współuzależnienie?
Tak jak życie osoby uzależnionej kręci się w koło alkoholu, jego zdobywania, spożycia, radzenia sobie z konsekwencjami, tak życie osoby współuzależnionej kręci się w koło osoby uzależnionej. Począwszy od najprostszych spraw jak przejęcie obowiązków domowych, zawodowych i rodzinnych, których osoba uzależniona nie jest w stanie wykonać, aż po regulowanie swojego rytmu dnia i aktywności w zależności od stanu osoby uzależnionej. Osoba współuzależniona żyje w ciągłej niepewności i lęku o to, w jakim stanie będzie druga strona – jeśli upojenia alkoholowego do lęku dołącza się strach o jej zachowanie pod wpływem alkoholu, jeśli trzeźwości – lęk przeplatany jest chwilami ulgi, a niekiedy nadziei, że „to już tak na zawsze” . Niestety zwykle cykl picia po dłuższej lub krótszej przerwie zaczyna się na nowo, a z nim kołowrotek w jakim żyje osoba współuzależniona ponownie się rozkręca.
Pułapka współuzależnienia
Wiele działań osoby współuzależnionej skierowanych jest na mylnie postrzegane zaopiekowanie się osobą pijącą, głównie skupione na usuwaniu szkód i trudności wynikłych z jej picia. Osoba współuzależniona może sprzątać zdemolowany lub zaśmiecony dom, usprawiedliwiać nieobecności w pracy, czy na spotkaniach rodzinnych – wszystko w nadziei na zmianę zachowania alkoholika. Niestety usuwanie i maskowanie szkód wywołanych piciem utrzymuje problem gdyż eliminują z życia osoby uzależnionej niemal wszystkie negatywne konsekwencje picia – w efekcie brakuje jej motywacji do zmiany i powodów dla których warto zacząć pracę nad nałogiem.
Jak wyjść ze współuzależnienia?
Już sama świadomość faktu bycia osobą współuzależnioną i mechanizmów kierujących zachowaniem wobec partnera pomaga zyskać odpowiedni dystans. Niezwykle cennym doświadczeniem jest także uczestnictwo w grupach wsparcia dla osób z podobnymi problemami np. Al.-Anon. Warto uświadomić sobie, że zamiast podejmować nieustanne próby zmiany zachowania osoby pijącej lepiej ten czas i energię zainwestować w siebie. To z początku brzmi paradoksalnie, może powodować niedowierzanie i nawet złość – „dlaczego ja mam szukać wsparcia, skoro to on ma problem” – ale naprawdę warto spróbować i samej doświadczyć pozytywnych efektów takiej pomocy.
Dobrym pomysłem na poszukanie wsparcia jest skontaktowanie się z psychologiem behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka mającym swoją siedzibę w Szczecinie. Na spotkanie można umówić się osobiście lub telefonicznie a także poprzez wysłanie maila. Co ważne istnieje także możliwość odbycia konsultacji online.