Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Współuzależnienie

Jeśli żyjesz w związku lub w rodzinie, w której jedna z osób cierpi na chorobę alkoholową istnieje ryzyko, że pojawi się u Ciebie problem współuzależnienia. Pomimo nazwy nie chodzi w tym miejscu o nadużywanie alkoholu przez osobę współuzależnioną, ale o zespół cech i zachowań, które powstają na skutek chronicznego przeciążenia i napięcia spowodowanego życiem z osobą nadużywająca alkoholu.

Co charakteryzuje współuzależnienie?

Tak jak życie osoby uzależnionej kręci się w koło alkoholu, jego zdobywania, spożycia, radzenia sobie z konsekwencjami, tak życie osoby współuzależnionej kręci się w koło osoby uzależnionej. Począwszy od najprostszych spraw jak przejęcie obowiązków domowych, zawodowych i rodzinnych, których osoba uzależniona nie jest w stanie wykonać, aż po regulowanie swojego rytmu dnia i aktywności w zależności od stanu osoby uzależnionej. Osoba współuzależniona żyje w ciągłej niepewności i lęku o to, w jakim stanie będzie druga strona – jeśli upojenia alkoholowego do lęku dołącza się strach o jej zachowanie pod wpływem alkoholu, jeśli trzeźwości – lęk przeplatany jest chwilami ulgi, a niekiedy nadziei, że „to już tak na zawsze” . Niestety zwykle cykl picia po dłuższej lub krótszej przerwie zaczyna się na nowo, a z nim kołowrotek w jakim żyje osoba współuzależniona ponownie się rozkręca.

Pułapka współuzależnienia

Wiele działań osoby współuzależnionej skierowanych jest na mylnie postrzegane zaopiekowanie się osobą pijącą, głównie skupione na usuwaniu szkód i trudności wynikłych z jej picia. Osoba współuzależniona może sprzątać zdemolowany lub zaśmiecony dom, usprawiedliwiać nieobecności w pracy, czy na spotkaniach rodzinnych – wszystko w nadziei na zmianę zachowania alkoholika. Niestety usuwanie i maskowanie szkód wywołanych piciem utrzymuje problem gdyż eliminują z życia osoby uzależnionej niemal wszystkie negatywne konsekwencje picia – w efekcie brakuje jej motywacji do zmiany i powodów dla których warto zacząć pracę nad nałogiem.

Jak wyjść ze współuzależnienia?

Już sama świadomość faktu bycia osobą współuzależnioną i mechanizmów kierujących zachowaniem wobec partnera pomaga zyskać odpowiedni dystans. Niezwykle cennym doświadczeniem jest także uczestnictwo w grupach wsparcia dla osób z podobnymi problemami np. Al.-Anon. Warto uświadomić sobie, że zamiast podejmować nieustanne próby zmiany zachowania osoby pijącej lepiej ten czas i energię zainwestować w siebie. To z początku brzmi paradoksalnie, może powodować niedowierzanie i nawet złość – „dlaczego ja mam szukać wsparcia, skoro to on ma problem” – ale naprawdę warto spróbować i samej doświadczyć pozytywnych efektów takiej pomocy.

Dobrym pomysłem na poszukanie wsparcia jest skontaktowanie się z psychologiem behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka mającym swoją siedzibę w Szczecinie. Na spotkanie można umówić się osobiście lub telefonicznie a także poprzez wysłanie maila. Co ważne istnieje także możliwość odbycia konsultacji online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.