Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD)

ADHD – mity i legendy

Terapie ADHD w Szczecinie
Większość z nas z pewnością spotkała się już z terminem ADHD. Przez ostatnie lata mówi się o nim coraz więcej. Niestety wokół tego zaburzenia narosło sporo często sprzecznych ze sobą mitów.

Część rodziców niepotrzebnie boi się ADHD. Dzieci dotknięte schorzeniem bywają postrzegane są przez otoczenie jako „źle wychowane” lub co gorsza „chore” i wręcz niebezpieczne dla rówieśników. Dlatego, gdy psycholog stwierdza u dziecka ADHD, budzi to znaczny niepokój rodzica, który boi się, że zostanie ono odrzucone przez swoje środowisko.

Z drugiej strony bywa, że ADHD jest lekceważone i traktowane jako „chwilowa moda”. Uważa się, że jeśli dziecko jest nadpobudliwe i nie potrafi się skoncentrować, to wynika to jedynie z cech jego charakteru.

Oczywiście prawda leży gdzie indziej. ADHD jest zaburzeniem, ale można je skutecznie leczyć z pomocą odpowiedniej, indywidualnej terapii psychologicznej. Jeśli potrzebujesz wsparcia i porady dotyczącej ADHD, psychoterapeuci gabinetu Wamka & Wamka w Szczecinie Ci pomogą.

Jakie są objawy ADHD?

Zaburzenie objawia się przede wszystkim znaczną trudnością w utrzymaniu koncentracji. Osoba dotknięta ADHD ma problemy ze skupieniem się na jednej rzeczy. Często odkłada obowiązki na później. Nie kończy rozpoczętej pracy i bierze się za inną. Z tych powodów dzieci dotknięte ADHD mają znaczne trudności z nauką w szkole.

Najbardziej widocznym objawem ADHD jest nadnaturalna ruchliwość. Dziecko ma trudność ze spokojnym usiedzeniem na miejscu, jest nieopanowane, macha rękami lub nogami. Biega niespokojnie i mocno hałasuje w trakcie zabaw.

ADHD wiąże się również ze zwiększoną impulsywnością i brakiem cierpliwości. Czasem wynika z tego nadmierna gadatliwość i szybkie przechodzenie do działania bez wcześniejszego zastanowienia.

Czym naprawdę jest ADHD?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest jednym z najczęściej występujących u dzieci zaburzeń natury psychicznej. Bynajmniej nie jest to schorzenie występujące od kilku lat. Z ADHD ludzie borykają się od wieków, chociaż uznano je za stan chorobowy dopiero w XX wieku.

Błędnie uważa się, że ADHD są dotknięte tylko i wyłącznie dzieci. Tymczasem to problem także młodzieży, a nawet dorosłych, jeśli jako dzieci nie skorzystali oni z pomocy psychoterapeuty dziecięcego. W naszym gabinecie w Szczecinie służymy pomocą zarówno doświadczonego psychoterapeuty, jak i psychologa dzieci i młodzieży.

Terapie ADHD w gabinecie Wamka & Wamka w Szczecinie
Dzieci i młodzież borykające się z problemem ADHD mogą znaleźć pomoc u psychologa i psychoterapeuty w Szczecinie. Odpowiednio szybko rozpoczęta terapia pozwala uniknąć szeregu groźnych następstw nieleczonego ADHD (m.in. braku przystosowania do otoczenia – nieporozumień z ludźmi oraz konfliktów z prawem, nerwic i depresji, a nawet skłonności autodestrukcyjnych).

Doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą psychologowie oraz psychoterapeuci zapewniają skuteczną terapię, pozwalającą na zniwelowanie objawów ADHD. Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej w Szczecinie pomożesz Twojemu dziecku w opanowaniu impulsywności i zwiększeniu koncentracji, a przede wszystkim zapewnisz mu właściwy, zdrowy rozwój.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.