Baza wiedzy / Dolegliwości seksuologiczne

Uzależnienia od zachowań seksualnych (seksoholizm)

Seks jest ważnym elementem ludzkiego życia. Może być wyrazem bliskości, jednym ze sposobów wzmacniania wzmacnianie relacji, czy po prostu źródłem przyjemności. Niestety może także stać się źródłem dyskomfortu i trudności – jedną z nich jest uzależnienie od seksu.

 

To wewnętrzny przymus wykonywania zachowań o charakterze erotycznym (wirtualnych lub realnych) pomimo ich negatywnych następstw. Ważnym elementem uzależnienia są także nieudane próby kontroli tych zachowań oraz poczucie dyskomfortu w sytuacji niemożności ich realizacji.

 

Osoba uzależniona może szukać okazji do seksu, mimo że wpływają one negatywnie na jej stan fizyczny (urazy, choroby); psychiczny (poczucie pustki, poczucie winy) lub relacyjny (zdrady, rozpad rodziny). Często u osób uzależnionych pojawia się konieczność eskalacji doznań – to co kiedyś sprawiało przyjemność nie wystarcza – pojawia się konieczność silniejszych i częstszych bodźców. Coraz trudniej jest się kontrolować, a co za tym idzie uzależnienie coraz mocniej wpływa na codzienne funkcjonowanie. Pojawiają się problemy w pracy, rodzinne, w życiu towarzyskim, ale nie wpływają na zmianę zachowania. Seks wysuwa się na pierwszy plan i wszystkie inne czynności są podporządkowane zaspokojeniu tej potrzeby, nawet gdy działania te przynoszą coraz więcej szkód.

 

Jakie sygnały mogą Cię zaniepokoić?

– Twoja aktywność seksualna jest powodem kłopotów osobistych, zawodowych i towarzyskich

– Seks jest Twoim sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami

– Seks jest Twoją jedyną przyjemnością

– Potrzebujesz coraz silniejszych bodźców by cieszyć się seksem

– Myśli o seksie zaprzątają Cię tak mocno, ze utrudniają codzienne funkcjonowanie

 

Jeśli któreś z tych twierdzeń odnosi się do Ciebie, lub masz podejrzenie, że seks zaczyna być dla Ciebie problemem – warto umówić się na konsultację z psychologiem lub seksuologiem.

 

Ponieważ podobnie jak to ma miejsce z jedzeniem, tak w przypadku seksu niemożliwym i niewskazanym jest całkowite zaprzestanie czynności od której jesteśmy uzależnieni – zatem terapia i wyjście z uzależnienia powinna być wspierana przez specjalistów/tki.

 

Umówienie się na konsultację z terapeutą poznawczo-behawioralnym pomaga pokonywać uzależnienia. W Szczecinie na spotkanie można umówić się z psychoterapeutą w Gabinecie „Wamka” – t za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”). Istnieje również możliwość konsultacji online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.