Skąd się bierze uzależnienie od prostytucji?
Tak, jak w przypadku każdego innego uzależnienia czy to substancjalnego (np. alkohol, narkotyki), czy behawioralnego (np. hazard, komputer, zakupy) chodzi o pobudzenie systemu nagrody w mózgu. Mówiąc prościej – uzależniamy się od rzeczy lub zachowań, które dostarczają nam przyjemności, albo niwelują przykre doznania. Szczególnie jeśli brakuje nam alternatywnych sposobów dostarczania sobie przyjemności, czy radzenia sobie z niepokojem i lękiem, a dostępne sposoby są łatwiejsze i wymagają mniej wysiłku.
Czy korzystanie z usług prostytutki jest przyjemne?
Pod wieloma względami może być. Po pierwsze sam akt seksualny wywołuje stan relaksu i wpływa na wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia). Po drugie dla niektórych odmienny od zwyczajowego kontekst tego aktu (usługa mogąca budzić kontrowersje moralne, czy prawne) może stanowić dodatkową stymulację. Po trzecie charakter relacji z partnerką lub partnerem (anonimowość, płatność) może sprzyjać większej swobodzie i realizacji ukrytych pragnień i fantazji, co także może być zachęcające.
Kiedy zaczyna się problem z uzależnieniem?
Osoby opisujące stan uzależnienia od prostytucji wskazują na podobne doznania. Pojawia się wielkie pragnienie, a wręcz presja skorzystania z usług prostytutki. To doznanie przypomina fizyczny głód, lub pragnienie – którego w inny sposób nie da się zaspokoić. Zwiększa się częstotliwość, lub intensywność kontaktów – to, co sprawiało przyjemność kiedyś, teraz jest niewystarczające. Mogą pojawić się potrzeby, których nie było wcześniej np. seks z wieloma partnerami/kami, ryzykowne zachowania seksualne (np. seks bez zabezpieczeń). Co ważne pragnienie skorzystania z usług prostytutki jest realizowane nawet jeśli pojawiają się nieprzyjemne konsekwencje (kłopoty w związku, choroby, konflikty z prawem, poczucie winy). Osoba dotknięta problemem uzależnienia od prostytucji może próbować ograniczać tego typu kontakty (np. tylko w weekend, tylko w delegacji), ale coraz trudniej jest jej się do tego stosować. Czyli mówiąc najprościej – w przypadku uzależnienia działanie jest kontynuowane pomimo jego szkodliwości.
Jeśli ty, lub bliska Ci osoba jest dotknięta uzależnianie, od prostytucji, lub też po prostu zastanawiasz się, czy ten problem cię dotyczy warto skonsultować się z dobrym psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W Szczecinie w Gabinecie Wamka można odbyć konsultacje online, a także umówić się na pierwsze spotkanie przez naszą stronę internetową.