Baza wiedzy / Dolegliwości seksuologiczne

Uzależnienie od prostytucji

Skąd się bierze uzależnienie od prostytucji?

Tak, jak w przypadku każdego innego uzależnienia czy to substancjalnego (np. alkohol, narkotyki), czy behawioralnego (np. hazard, komputer, zakupy) chodzi o pobudzenie systemu nagrody w mózgu. Mówiąc prościej – uzależniamy się od rzeczy lub zachowań, które dostarczają nam przyjemności, albo niwelują przykre doznania. Szczególnie jeśli brakuje nam alternatywnych sposobów dostarczania sobie przyjemności, czy radzenia sobie z niepokojem i lękiem, a dostępne sposoby są łatwiejsze i wymagają mniej wysiłku.

 

Czy korzystanie z usług prostytutki jest przyjemne?

Pod wieloma względami może być. Po pierwsze sam akt seksualny wywołuje stan relaksu i wpływa na wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia). Po drugie dla niektórych odmienny od zwyczajowego kontekst tego aktu (usługa mogąca budzić kontrowersje moralne, czy prawne) może stanowić dodatkową stymulację. Po trzecie charakter relacji z partnerką lub partnerem (anonimowość, płatność) może sprzyjać większej swobodzie i realizacji ukrytych pragnień i fantazji, co także może być zachęcające.

 

Kiedy zaczyna się problem z uzależnieniem?

Osoby opisujące stan uzależnienia od prostytucji wskazują na podobne doznania. Pojawia się wielkie pragnienie, a wręcz presja skorzystania z usług prostytutki. To doznanie przypomina fizyczny głód, lub pragnienie – którego w inny sposób nie da się zaspokoić. Zwiększa się częstotliwość, lub intensywność kontaktów – to, co sprawiało przyjemność kiedyś, teraz jest niewystarczające. Mogą pojawić się potrzeby, których nie było wcześniej np. seks z wieloma partnerami/kami, ryzykowne zachowania seksualne (np. seks bez zabezpieczeń). Co ważne pragnienie skorzystania z usług prostytutki jest realizowane nawet jeśli pojawiają się nieprzyjemne konsekwencje (kłopoty w związku, choroby, konflikty z prawem, poczucie winy). Osoba dotknięta problemem uzależnienia od prostytucji może próbować ograniczać tego typu kontakty (np. tylko w weekend, tylko w delegacji), ale coraz trudniej jest jej się do tego stosować.  Czyli mówiąc najprościej – w przypadku uzależnienia działanie jest kontynuowane pomimo jego szkodliwości.

 

Jeśli ty, lub bliska Ci osoba jest dotknięta uzależnianie, od prostytucji, lub też po prostu zastanawiasz się, czy ten problem cię dotyczy warto skonsultować się z dobrym psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W Szczecinie w Gabinecie Wamka  można odbyć konsultacje online, a także umówić się na pierwsze spotkanie przez naszą stronę internetową.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.