Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia nastroju

Określenie „depresja” coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej – kolejne znane i cieszące się szacunkiem osoby stwierdzają otwarcie w mediach, że cierpią lub cierpiały na depresję. Dzięki temu coraz więcej osób ma świadomość, że jest to choroba, a nie jakaś „fanaberia” oraz że istnieją metody jej leczenia.

Depresja nie jest jednak jedynym możliwym zaburzeniem nastroju. Poniżej opisujemy trzy podstawowe rodzaje zaburzeń afektywnych, jakimi są: depresja, zaburzenie maniakalne oraz maniakalno-depresyjne.

Chcielibyśmy przy tej okazji podkreślić, że zaburzenia nastroju nie są „zaburzeniami osoby jako takiej” – nie ma żadnych powodów, aby osoba doświadczająca zaburzeń nastroju czuła się mniej wartościowa. Zaburzenia nastroju nie zależą od woli jednostki, tak samo jak nie zależą od naszej woli choroby cielesne. Są to po prostu pewne wahania w naszym organizmie, które należy doprowadzić do równowagi.

DEPRESJA

Osoba doświadczająca depresji odczuwa długotrwałe przygnębienie lub smutek, przy czym jest to niezależne od bieżących wydarzeń. Osoba z depresją nie będzie odczuwała radości, gdy stanie się coś przyjemnego, często nawet zinterpretuje pozytywne wydarzenie jako nieznaczące lub mające wręcz negatywny wydźwięk.

Osoba w depresji traci zainteresowanie aktywnościami, które wcześniej ją cieszyły oraz unika kontaktu z innymi ludźmi. Ma również niski poziom energii, często przez większość czasu czuje się zmęczona, a nawet niewielki wysiłek fizyczny lub umysłowy może być dla niej dużym wyzwaniem. Często wyraźne jest także ogólne spowolnienie ruchów.

Depresji często towarzyszą zaburzenia snu (bezsenność, zbyt wczesne budzenie się lub nadmierna senność), a także zaburzenia apetytu (najczęściej obniżone łaknienie, choć zdarza się też nadmierny apetyt).

ZABURZENIE MANIAKALNE

Na pierwszy rzut oka wygląda jak dokładne przeciwieństwo depresji. Osoba w stanie maniakalnym jest pełna energii i w doskonałym nastroju. Zaczyna angażować się w wiele działań naraz, ma wielkie plany na przyszłość i jest przekonana, że podoła wszelkim trudnościom. Osoba w stanie manii często jest bardzo przekonująca i potrafi skutecznie wywrzeć wpływ na innych ludzi, przekonać ich do swoich pomysłów itd.

Dopiero bliższe przyjrzenie się osobie w stanie maniakalnym ujawnia, że pod pozorną wesołością często kryje się silne napięcie i nerwowość. Podejmowane wówczas plany są zwykle nierealistyczne, a działania niekonsekwentne. Realizacja planów jest rozpoczynana, a następnie porzucana na rzecz czegoś innego. Osoba będąca w stanie maniakalnym może na przykład zadłużać się na poczet inwestycji, które okazują się nietrafione.

Często zdarza się również przekonanie o wpływie na rzeczy, nad którymi obiektywnie nie można mieć kontroli, jak na przykład wyniki gier losowych.

Osoby, które znajdowały się wcześniej w stanie maniakalnym czasami za nim tęsknią, gdyż doświadczały wówczas bardziej intensywnych pozytywnych emocji niż kiedykolwiek przedtem.

ZABURZENIE MANIAKALNO-DEPRESYJNE

Polega na występowaniu naprzemiennie epizodów zaburzeń depresyjnych i maniakalnych. Epizody mogą występować bezpośrednio jeden po drugim lub z długą przerwą. U różnych osób zdarza się przewaga depresji lub manii.

Leczenie zaburzeń nastroju często jest wspomagane odpowiednimi lekami, nieoceniona jest również psychoterapia. Jedną z uznanych i skutecznych form jest terapia poznawczo-behawioralna, którą oferujemy w naszym gabinecie psychoterapii w Szczecinie Dobry psycholog pomoże osobie doświadczającej zaburzeń nastroju rozpoznawać ich oznaki oraz lepiej nad nimi panować. Dzięki temu objawy mogą zostać zminimalizowane, pozwalając na prowadzenie satysfakcjonującego, pełnego życia osobistego i zawodowego.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.