Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości typu borderline (z pogranicza)

Ten typ osobowości cechuje znaczna zmienność emocji. Szybkie przejście od zadowolenia do agresji może obrazem przypominać zaburzenia dwubiegunowe, gdzie okresy manii i depresji przeplatają się ze sobą. W odróżnieniu od zaburzeń dwubiegunowych pojawia się tutaj dodatkowy czynnik – niejasny, chwiejny obraz tożsamości, czyli brak świadomości samego/samej siebie, swoich celów, aspiracji, cech, potrzeb. Stąd też często występująca emocjonalna pustka, którą osoby o tym typie zaburzeń starają się zwalczać impulsywnymi zachowaniami „by coś w końcu poczuć”. Może to być szybka jazda samochodem, eksperymentowanie z substancjami, próby samobójcze, lub intensywne relacje. Partner/ka najpierw jest idealizowany/a, związek szybko i dynamicznie rozkwita, po czym następuje dewaluacja i relacja wchodzi w kryzys. Gdy partner/partnerka zaczyna się oddalać – osoba z osobowością borderline rozpaczliwie stara się ją/jego zatrzymać, lub przeciwnie zrywa pierwsza/y. Kiedy relacja się stabilizuje cały cykl zaczyna się od nowa.

 

Życie z osobowością borderline przypomina ciągłe zmaganie ze sobą, światem i bliskimi osobami – trwanie w nieustannym napięciu między bliskością, a porzuceniem i oddaleniem. Tak jakby niemożliwa była żadna z tych alternatyw, bycie samej/samemu bycie z kimś wydaje się równie nieznośne i pełne pułapek. W samotności czeka pustka emocjonalna i niepewność samego/samej siebie, w relacji lęk przed porzuceniem i lęk nadmierną bliskością.

 

Etiologia zaburzeń z pogranicza

 

Wiele pisze się na temat urazowych doświadczeń z dzieciństwa. Szczególnie niestabilny wzorzec opieki osób znaczących – porzucenie, molestowanie, przemoc – może prowadzić do rozwinięcia się osobowości typu borderline. Ogromnej potrzebie bliskości towarzyszy wtedy przekonanie, że bliskim osobom nie można ufać, że trzeba je odtrącić nim one odtrącą pierwsze. Koncepcja twórczyni terapii dialektycznej – M. Linehan – zakłada także, że do traumy wcale nie musiało dojść, wystarczyło przebywanie w unieważniającym emocjonalnie środowisku rodzinnym – czyli takim, w którym nie było miejsca na trudne emocje, a dopiero ekstremalne spotykały się z uwagą bliskich. Stąd impulsywny wzorzec funkcjonowania w relacjach jaki prezentują osoby z osobowością borderline.

Pomoc w zaburzeniach typu borderline

Tak jak w każdym problemie osobowościowym także w przypadku borderline najskuteczniejszą formą pracy nad sobą jest psychoterapia. Jest to o tyle ważne, że blisko 80% cierpi na dodatkowe trudności psychiczne (lęk, depresja, zaburzenia odżywiania, uzależnienia), a aż 10% osób cierpiących borderline popełnia samobójstwo.

W związku z powyższym niezwykle ważny jest kontakt z dobrym specjalistą behawioralno-poznawczym. Taka możliwość istnieje w Szczecinie w Gabinecie psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka, gdzie na konsultację można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Co ważne istnieje także możliwość odbycia konsultacji online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.