Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości: histrioniczne

Nazwa histrioniczny pochodzi od greckiego słowa histrio oznaczającego „aktora”. Teatralność i nieustanna gra jest jedną z głównych cech tego zaburzenia osobowości. Osoba z rysem histrionicznym musi, ale naprawdę musi nieustannie być w centrum. Poza światłem reflektorów uwagi innych ludzi znika i zapada się w wewnętrzną pustkę.

By znaleźć się w centrum uwagi traktuje siebie jak produkt, który trzeba ładnie opakować i nieustannie wystawiać na sprzedaż. Jest bardzo mocno skupiona na atrakcyjności fizycznej. Kreuje siebie poprzez ubiór, makijaż (histrioniczne zaburzenie osobowości jest częstsze u kobiet niż u mężczyzn), przesadny i przerysowany sposób bycia. Sposób w jaki zachowuje się i mówi jest pełen egzaltacji, dramatycznych wzlotów i upadków, przymiotników najwyższego stopnia, skrajnie okazywanych emocji (od ekstazy po odrzucenie). Obserwując jej zachowanie możemy dojść do wniosku, że nieustannie doświadcza ona dramatów i uwznioślenia. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Pod kolorową maską kryją się płytkie, zmienne i ulotne emocje – jakby zaprzeczenie tego, czym osoba histrioniczna stara się oczarować otoczenie.

Jednym z najczęściej używanych narzędzi zaistnienia w grupie i sposobu budowania relacji jest atrakcyjność seksualna. Osoba z histrionicznym zaburzeniem osobowości jest nieadekwatnie uwodzicielska, flirtuje i nieustannie seksualizuje swoje relacje. Nie wyklucza to faktu, że może być naprawdę pociągająca z uwagi na urodę, błyskotliwość, zdolności jednak relacje jakie buduje są krótkotrwałe i płytkie. Nie może przecież dopuścić kogoś naprawdę blisko, bo wyjdzie na jaw skrywana prawda – że wnętrze nie jest tożsame z tym, co pokazuje na zewnątrz. Stąd obawa przed odrzuceniem. Nieustanny lęk przed demaskacją, odkryciem prawdziwego, za to zdecydowanie mniej barwnego ja.

Nawet najlepszy aktor po udanej sztuce, czy zejściu z planu filmowego zdejmuje swoją maskę i wraca do siebie. Nieustanne granie jest bardzo wyczerpujące. Trzeba wciąż pilnować, by nie wypaść z roli. Uniemożliwia też budowanie relacji – czy osoba z którą jestem – pyta się siebie osoba histrioniczna – kocha mnie czy wykreowaną przeze mnie maskę? Uniemożliwia też autentyczny kontakt ze sobą. Energia włożona w budowanie iluzji o pozorów tak naprawdę oddala od samej siebie.

W przypadku problemów związanych z histrionicznym zaburzeniem osobowości warto skonsultować się z psychoterapeutą. W szczecińskim Gabinecie Psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka na wizytę umówić się można osobiście i mailem a także telefonicznie. Co ważne istnieje możliwość odbycia spotkania online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.