Kim jest narcyz? Kimkolwiek by nie był/a, jest Kimś!
Osobowość narcystyczna cechuje się przesadnym mniemaniem na własny temat. Paradoks polega na tym, że osoby te niekiedy faktycznie są ku temu podstawy (osiągnięcia artystyczne, naukowe, osobiste) – jednak w ich wizji świata niewielu, jeśli ktokolwiek jest w stanie im dorównać. Z tego też powodu są przekonane, że tylko z częścią wyjątkowych osób warto utrzymywać kontakty towarzyskie i zawodowe – z osobami wpływowymi, znaczącymi. Na resztę szkoda czasu i energii. W ich przekonaniu tylko szczególne osoby są w stanie im dorównać i zrozumieć. Często pojawia się eksploatorskie podejście do relacji – relacje trwają tak długo, jak można czerpać z nich korzyści – także emocjonalne. Tak długo jak narcyz jest podziwiany wszystko układa się dobrze, a on sam tryska energią, humorem i entuzjazmem. Gdy jednak partner/ka zwróci mu na coś uwagę, gdy dostrzeże rysę na jego/jej idealnym wizerunku – narcyz może zareagować złością, dewaluacją drugiej osoby, lub depresją. Bardzo źle znosi krytykę.
Narcyz a praca zawodowa
Wydaje się, że w obecnych czasach narcyzm jest tym, co może pomóc w sukcesie zawodowym. Staranne dobieranie znajomych, przekonanie o wyjątkowości – parcie do celu często bez względu na środki – wszystkie te cechy zdają się ułatwiać „robienie kariery”. Jednocześnie taki wzorzec rozwoju zawodowego może przypominać pływanie w basenie pełnym rekinów – nikomu nie można zaufać: albo się pożera, albo jest się pożartym. Toczy się nieustanna walka o to, kto jest lepszy, bardziej bezwzględny i zdeterminowany. Narcyz jest przekonany, że inni mu zazdroszczą i z tego powodu musi być bardzo czujny i nieufny. Okazuje się jednak, że w dobie wąskich specjalizacji i nacisku na pracę zespołową coraz mniej jest zawodów, gdzie „samotni wilk’ może odnieść spektakularny sukces, a eksploatorskie podejście do znajomości przynosi długofalowe korzyści.
Narcyz a związki
Osoba narcystyczna jest skupiona na sobie. Trudno jej odczytać, zrozumieć i uznać emocje partnera/ki. Oczekuje nieustannego podziwu, akceptacji i podporządkowania. W relacji bierze wiele, ale niewiele daje. W efekcie trudno jest jej zbudować więź, bliską, głęboką relację – a jej związki przypominają bardziej relacje biznesowe. Trwają póki dają korzyści. W ten sposób osoba narcystyczna pozbawia się możliwości doznania autentycznej, opartej na dwustronności relacji z drugim człowiekiem.
Co ważne pod pozorem pewności siebie, przebojowości i wysokiego mniemania o sobie osoby narcystyczne nieustannie toczą walkę, udowadniając sobie i innym prawo do bycia wyjątkowym. Na dłuższą metę to bardzo wyczerpujące i rodzi nieustanny lęk przed zdemaskowaniem.
W przypadku problemów związanych z zaburzeniami narcystycznymi dobrze byłoby umówić się na spotkanie z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W szczecińskim Gabinecie Psychoterapii Wamka&Wamka istnieje możliwość odbycia konsultacji online poprzez program Skype a także osobiście. Umówić się można telefonicznie lub poprzez maila.