Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości: narcystyczne

Kim jest narcyz? Kimkolwiek by nie był/a, jest Kimś!

Osobowość narcystyczna cechuje się przesadnym mniemaniem na własny temat. Paradoks polega na tym, że osoby te niekiedy faktycznie są ku temu podstawy (osiągnięcia artystyczne, naukowe, osobiste) – jednak w ich wizji świata niewielu, jeśli ktokolwiek jest w stanie im dorównać. Z tego też powodu są przekonane, że tylko z częścią wyjątkowych osób warto utrzymywać kontakty towarzyskie i zawodowe – z osobami wpływowymi, znaczącymi. Na resztę szkoda czasu i energii. W ich przekonaniu tylko szczególne osoby są w stanie im dorównać i zrozumieć. Często pojawia się eksploatorskie podejście do relacji – relacje trwają tak długo, jak można czerpać z nich korzyści – także emocjonalne. Tak długo jak narcyz jest podziwiany wszystko układa się dobrze, a on sam tryska energią, humorem i entuzjazmem. Gdy jednak partner/ka zwróci mu na coś uwagę, gdy dostrzeże rysę na jego/jej idealnym wizerunku – narcyz może zareagować złością, dewaluacją drugiej osoby, lub depresją. Bardzo źle znosi krytykę.  

Narcyz a praca zawodowa

Wydaje się, że w obecnych czasach narcyzm jest tym, co może pomóc w sukcesie zawodowym. Staranne dobieranie znajomych, przekonanie o wyjątkowości – parcie do celu często bez względu na środki – wszystkie te cechy zdają się ułatwiać „robienie kariery”. Jednocześnie taki wzorzec rozwoju zawodowego może przypominać pływanie w basenie pełnym rekinów – nikomu nie można zaufać: albo się pożera, albo jest się pożartym. Toczy się nieustanna walka o to, kto jest lepszy, bardziej bezwzględny i zdeterminowany. Narcyz jest przekonany, że inni mu zazdroszczą i z tego powodu musi być bardzo czujny i nieufny. Okazuje się jednak, że w dobie wąskich specjalizacji i nacisku na pracę zespołową coraz mniej jest zawodów, gdzie „samotni wilk’ może odnieść spektakularny sukces, a eksploatorskie podejście do znajomości przynosi długofalowe korzyści.

Narcyz a związki

Osoba narcystyczna jest skupiona na sobie. Trudno jej odczytać, zrozumieć i uznać emocje partnera/ki. Oczekuje nieustannego podziwu, akceptacji i podporządkowania. W relacji bierze wiele, ale niewiele daje. W efekcie trudno jest jej zbudować więź, bliską, głęboką relację – a jej związki przypominają bardziej relacje biznesowe. Trwają póki dają korzyści. W ten sposób osoba narcystyczna pozbawia się możliwości doznania autentycznej, opartej na dwustronności relacji z drugim człowiekiem.

Co ważne pod pozorem pewności siebie, przebojowości i wysokiego mniemania o sobie osoby narcystyczne nieustannie toczą walkę, udowadniając sobie i innym prawo do bycia wyjątkowym. Na dłuższą metę to bardzo wyczerpujące i rodzi nieustanny lęk przed zdemaskowaniem. 

W przypadku problemów związanych z zaburzeniami narcystycznymi dobrze byłoby umówić się na spotkanie z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W szczecińskim Gabinecie Psychoterapii Wamka&Wamka istnieje możliwość odbycia konsultacji online poprzez program Skype a także osobiście. Umówić się można telefonicznie lub poprzez maila.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.