Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości zależnej

Poczucie niemożności istnienia bez drugiego człowieka sprawia, że osoba o osobowości zależnej czuje się nieswojo, zagrożona, a wręcz jakby nie istniała w momencie pozbawiania  kontaktu z drugim człowiekiem. Samotność jest stanem przed jakim rozpaczliwie ucieka.

Bywa więc tak, że relacje podtrzymuje za wszelką cenę, nawet krzywdzona, poniżana, czy pozbawiona możliwości realizacji własnych pragnień w relacji – nie wyobraża sobie istnienia bez kontaktu z drugą osobą. W związku mają trudność ze stawianiem granic, czy zachęceniem partnera/ki do realizacji jej potrzeb. Dobro innych zawsze przedkłada nad własne, także z obawy przed odrzuceniem, Stara się spełniać wszystkie zachcianki bliskich osób, a w sytuacjach konfliktowych pierwsza wyciągnie rękę – tylko po to by odsunąć od siebie widmo opuszczenia i samotności. Jeśli związek jednak z jakiś powodów się kończy, osoba o osobowości zależnej zwykle reaguje ogromnym lekiem lub/i depresją i natychmiast szuka możliwości wejścia w nowej relacji. Bycie samej przypomina jej próby oddychania pod wodą – nie jest w stanie tego znieść.

Osoba o osobowości zależnej ma trudności w podejmowaniu własnych decyzji. Często nie tylko nie wie czego tak naprawdę chce, ale też obawia się, że nie jest w stanie samodzielnie o sobie decydować. W takich sytuacjach przerzuca decyzje na bliskich, tak w tematach kluczowych (wybór pracy, partnera/ki), jak codziennych (wybór potrawy na obiad, ubrania, sposobu spędzania czasu wolnego). Wynika to także z przekonania o własnej niezaradności życiowej i co za tym idzie nieumiejętności wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje.

Ta obawa przed autonomią i decyzyjnością wpływa także na wybory ścieżki zawodowej osoby o osobowości zależnej. Często pracuje poniżej swoich możliwości, nigdy na stanowiskach samodzielnych, wymagających samodzielności i samostanowienia. Także w środowisku zawodowym oczekują bycia kierowanym i zdjęcia ciężaru decyzyjności.

Jak widać na powyższych przykładach osoba z osobowością zależną za cenę relacji z innymi jest gotowa zapomnieć o samej sobie. W terapii, która nie jest dla niej łatwym procesem stopniowo uczy się rozpoznawać i uważniać swoje potrzeby, podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność, a także wchodzić w bliskie relacje bez poczucia przymusu i bez nieustannych obaw o porzucenie.

Czasami dobrze jest skonsultować się z dobrym specjalistą behawioralno-poznawczym a taka szansa istnieje jeśli tylko skontaktujemy się z Gabinetem psychoterapii Wamka, który ma swoją siedzibę na północy Polski – w Szczecinie. Na wizytę można umówić się osobiście, telefonicznie a nawet mailem. Co ważne istnieje także możliwość odbycia spotkania online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.