Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości: antyspołecznej (dyssocjalnej)

Ten rodzaj zaburzeń osobowości spotykany jest często u osób, które mają w swojej historii konflikt z prawem, eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi (narkotyki, alkohol, leki), czy uzależnienia behawioralne (hazard, pornografia). Zwykle też w terapii nie zjawiają się na własne życzenie, lub terapia zaburzeń osobowości jest wtórna w stosunku np. do terapii uzależnienia, czy nauki kontroli impulsów (przemoc).

Czym charakteryzuje się osobowość antyspołeczna?

Przede wszystkim są to osoby o tendencji do przekraczania granic i ustalonych zasad. Mogą mieć trudności w podporządkowaniu się autorytetom – czego zwiastuny widać już w edukacji szkolnej – którą cechują konflikty z nauczycielami, rodzicami, wagary, ucieczki z domu. W wieku późniejszym może to przekładać się na trudności w relacjach z przełożonymi, konfliktowość w miejscu pracy skutkująca częstymi zwolnieniami. Zwolnienia te są także spowodowane brakiem odpowiedzialności oraz łamaniem zasad panujących w miejscu pracy i nieprzestrzeganiem uczciwości zawodowej.

Przekraczanie granic skutkuje także częstymi konfliktami z prawem – wykroczeniami finansowymi, wandalizmem, bójkami. Osoby z osobowością antyspołeczną cierpią na deficyt umiejętności planowania i przewidywania skutków swoich zachowań, na skutek czego zachowują się impulsywnie i swoim zachowaniem narażają bezpieczeństwo swoje i innych (szybka jazda samochodem, używki, agresja).

Kolejną typową cechą osobowości antyspołecznej jest brak lęku i wyrzutów sumienia. Osoby te rzadko, albo nigdy nie wyrażają skruchy z powodu swoich zachowań, przeciwnie zwykle znajduje dla nich zasadne wytłumaczenie. Brak lęku z kolei powoduje, że nie odczuwają one zahamowań przed dokonywaniem czynów ryzykownych i zagrażających. W sytuacji kiedy osoba z prawidłową osobowością wycofałaby się z powodu obaw o przebieg i konsekwencje swojego działania (prawne, etyczne, zdrowotne) – osoba z osobowością dyssocjalną nie odczuje wahania.

W relacjach osoba z osobowością antyspołeczną jest nastawiona eksploratorsko i manipulacyjnie – wykorzystuje innych do swoich celów i traktuje przedmiotowo. Z uwagi na impulsywność i tendencję do przekraczania granic może być także sprawcą przemocy domowej.

Motywacją do podjęcia terapii może być zagrożenie zerwaniem ważnej relacji lub ponowne osadzenie w areszcie. Rokowania są ostrożne, z uwagi na niską motywację własną do pracy nad wyżej wymienionymi trudnościami – szczególnie gdy przykoszą one swego rodzaju korzyści (np. majątkowe z działalności przestępczej).

Pomoc w tym zakresie można uzyskać w szczecińskim Gabinecie psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka, gdzie na konsultację ze specjalistą można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Ważnym ułatwieniem jest możliwość odbycia konsultacji online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.