Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości: paranoiczne

Funkcjonowanie osoby z paranoicznym zaburzeniem osobowości cechuje znaczna nieufność. W kontaktach z innymi ludźmi bywa sztywna i zachowawcza obawiając się zranienia i nadużycia zaufania. Jeśli do tego dojdzie długo pamięta krzywdy, stawiając siebie zwykle w roli ofiary. Nie otwiera się i nie zwierza póki nie zyska absolutnego przekonania o czyjejś wierności. Bywa konfliktowa i zaborcza. Trudno jest jej dostrzec swój wpływ na pojawienie się lub eskalację konfliktów. Raczej rzadko sama poszuka zgody i wybaczenia. W efekcie może wieść samotnicze, naznaczone wieloma konfliktami życie. Nawet w przyjaznych, czy neutralnych zachowaniach innych ludzi doszukuje się odrzucenia i agresji. Wtedy natychmiast reaguje złością, atakiem i odrzuceniem. Paradoks polega na tym, że jej nieufność i wroga postawa prowokuje otoczenie do odrzucenia – co potwierdza jej wstępne założenie o wrogim świcie i nienawistnych jej ludziach. I w ten sposób wpada w błędne koło.

Osoba o paranoicznej organizacji osobowości ma również sztywne przekonanie odnośnie swoich racji. Postrzega świat w kategoriach czarno – białych – albo ktoś jest z nią albo przeciw niej. Nie dostrzega szarości i półcieni, ale żyje w nieustannym albo – albo. Ma przekonanie o swojej racji i bardzo trudno jest jej zrozumieć odmienny punkt widzenia. Często pochłania ją interpretacja intencji innych ludzi i zdarzeń – może lubować się w teoriach spiskowych, czy wyjaśniających funkcjonowanie świata ideologiach. Niekiedy angażuje się w organizacje zakorzenione w takich ideologiach, lub też toczy nieustanną walkę z instytucjami i ludźmi (pisze skargi, donosy, zażalenia).

Z osobami, które wzbudzą jej zaufanie i wielokrotnie potwierdzą swoją lojalność jest w stanie zbudować bliskie relacje, lecz jakakolwiek sytuacja sporna może doprowadzić do ich zerwania. Oczekuje całkowitej lojalności i akceptacji – z uwagi na czarno-biały obraz świata trudno jest jej zaakceptować niedoskonałość innych ludzi, partnera/ki. Często prezentuje obawy o jej/jego wierność i spodziewa się zdrady nawet gdy nie ma ku temu podstaw. Podobne przekonanie cechuje jej relacje z przyjaciółmi i współpracownikami. Stąd źle radzi sobie w pracy zespołowej.

Kolejną charakterystyką jest ksobność – przesadna interpretacja wydarzeń i zachowań, jako odnoszących się do siebie. Nieuprzejme zachowanie w sprzedawcy w sklepie odbierze raczej jako atak na swoją osobę, niż np. zły humor sprzedawcy.

Jeśli chcą Państwo zmienić swój sposób wchodzenia w relację ze soba i innymi warto skonsultować się z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W Gabinecie Wamka mającym swoją siedzibę w jednym z głównych miast Polski – Szczecinie można umówić się na konsultację online lub osobiście. Termin spotkania można umówić maile, telefonicznie lub w siedzibie Gabinetu.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej i Anna

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.