Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości: unikającej (lękowej)

Osoby cierpiące na zaburzenia osobowości unikającej obawiają się innych ludzi, a dokładniej ich oceny, krytyki i odrzucenia. Z tego powodu często ograniczają swoją aktywność życiową i zawodową eliminując z jej zakresu sytuacje wymagające często kontaktu z innymi. Ponieważ relacje interpersonalne wypełniają istotną część życia większości ludzi ich unikanie skutkuje zawężeniem przestrzeni życiowej, ograniczeniem możliwości zawodowych oraz sposobów spędzania czasu wolnego, a nawet podstawowych czynności i codziennych obowiązków (zakupy, wizyty u lekarza). W efekcie osoba z osobowością lękową może pracować poniżej swoich możliwości i predyspozycji, mieć trudności w realizacji obowiązków domowych, a czas wolny spędzać samotnie w domu.

Dzieje się tak ponieważ osoba z osobowością unikającą jest przekonana o swojej nieatrakcyjności, nieadekwatności i braku umiejętności interpersonalnych. Zwykle jednak to ona jest swoim najostrzejszym krytykiem, a (domniemane) przekonania innych na jej temat stanowią odbicie jej własnych przekonań i myśli.

Relacje z innymi jawią się osobie z osobowością lękową jako pełne pułapek, zagrożeń i potencjalnych zranień. Mocno i dotkliwie przeżywa krytykę, a często dostrzega ją tam, gdzie jej wcale nie ma nadinterpretując i zniekształcając intencje i słowa innych osób. Często wnikliwie i wielokrotnie analizuje wypowiedzi, zachowania innych doszukując się w nich przejawów odrzucenia i braku akceptacji. I niestety zwykle je znajduje. W efekcie jeszcze bardziej się usztywnia i dystansuje i jeszcze trudniej jest jej przełamać lęk, odsłonić się i wejść w autentyczny kontakt z innymi. W ten sposób tworzy się błędne koło wycofania i samotności.

Potrzeba dużo wytrwałości, taktu i empatii by zaskarbić sobie zaufanie osoby z tym typem osobowości. Jakakolwiek krytyka jest przez nią boleśnie odczuwana, zaburza jej poczucie bezpieczeństwa i może grozić ponownym zamknięciem się w ślimaczej skorupce. W terapii dzieje się podobnie, nawet taktowne omawianie trudności i obaw osoby z osobowością lękową może być przez nią odbierane jako krytyka i odrzucenie. Jeśli jednak zaufa terapeucie/tce na tyle, by zgłośnić swoje obawy i myśli – stopniowo może dostrzec różnicę między nimi, a tym, co rzeczywiście inni sądzą na jej temat. W ten sposób ukształtowana samoakceptacja może stać się początkiem drogi do innych ludzi.

Szukając pomocy przy tym zaburzeniu osobowości dobrze jest skontaktować się z Gabinetem psychoterapii Wamka mającym swoją siedzibę w Szczecinie. Można tam uzyskać pomoc dobrych psychoterapeutów behawioralno-poznawczych. Na konsultację można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Co ważne – istnieje także możliwość odbycia spotkania online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.