Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD)

Zaburzenie stresowe pourazowe, nazywane też PTSD od anglojęzycznej nazwy tego problemu, to szereg reakcji emocjonalnych oraz myśli i zachowań, które mogą wystąpić w następstwie pewnego bardzo stresującego przeżycia. Taką stresującą sytuacją może być na przykład napaść fizyczna, wypadek samochodowy, przebywanie w obszarze objętym wojną itp. Są to zwykle sytuacje, które wywołałyby silny stres u niemalże każdego człowieka, wiążą się też najczęściej z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia. Tego rodzaju zdarzenia często nazywa się zdarzeniami traumatycznymi. Nie każdy uczestnik tak stresujących wydarzeń ma objawy stresu pourazowego, nie zawsze też rozwijają się one od razu po zdarzeniu. Bywa, że objawy pojawiają się po kilku tygodniach lub miesiącach od zdarzenia.

Objawy zaburzenia stresowego pourazowego obejmują trzy sfery:

– EMOCJE

U osoby, która doświadczyła zdarzenia traumatycznego często zmieniają się emocje doświadczane w zwykłych codziennych sytuacjach. Wiele osób odczuwa odrętwienie emocjonalne, czyli ich emocje na co dzień są słabsze niż były kiedyś. Rzeczy, które kiedyś cieszyły, stają się obojętne, a to, co było kiedyś źródłem ekscytacji, teraz staje się nudne. Wygląda to tak, jakby zdarzenie traumatyczne poszerzyło skalę doświadczanych emocji, przez co zwykłe codzienne odczucia stają się mało widoczne na tle traumy.

Osoby doświadczające PTSD często czują się niejako odizolowane od innych i od otoczenia. Często też mają podwyższony poziom lęku, stają się niezwykle czujne i silnie reagują na przykład na drobny hałas.

– MYŚLI

Osoby doświadczające PTSD często wracają myślami do traumatycznego zdarzenia, w myślach przeżywają je na nowo, co jest odczuwane tak, jakby na chwilę przenosiły się na powrót w tamto miejsce. Towarzyszą temu silne reakcje emocjonalne. Takie powracanie myślami często jest niezależne od woli danej osoby, wspomnienia nasuwają się same i na jakiś czas przesłaniają sobą wszystko inne.

Często pojawiają się koszmary senne związane z przeżytym stresującym doświadczeniem.

– ZACHOWANIE

Osoby doświadczające stresu pourazowego często starają się unikać wszystkiego, co mogłoby przypomnieć im o przeżytym stresie. Starają się nie chodzić w miejsce zdarzenia lub nie oglądać związanych z nim programów telewizyjnych. Czasami mogą bardzo silnie reagować na drobne wydarzenia, które przypominają im o traumie, np. osoba, której grożono bronią, może odruchowo chować się, gdy zobaczy kogoś wyjmującego z kieszeni jakiś metalowy przedmiot.

U osób doświadczających stresu pourazowego często dochodzi do rozwinięcia się depresji, a nawet myśli samobójczych, dlatego tak ważne jest, aby szybko podjąć terapię. Jedną z najbardziej uznanych metod radzenia sobie z zaburzeniem stresowym pourazowym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Dobry psycholog pomoże Ci uspokoić emocje i odzyskać radość życia, jeśli mieszkasz na terenie Szczecina, zapraszamy Cię na spotkanie u nas, po którym zadecydujesz o podjęciu terapii. Dzieciom, które przeszły traumatyczne wydarzenia oferujemy wsparcie psychologa dziecięcego.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.