W mediach dużo mówi się ostatnio o depresji – chorobie, która odbiera siłę do życia i zmienia zupełnie zachowanie dotkniętej nią osoby. Mniej natomiast słychać o osobach, które żyją na co dzień z kimś chorującym na depresję – o partnerach i partnerkach, rodzicach, przyjaciołach. Tymczasem okres, gdy wspierają oni osobę z depresją, jest dla nich również dużym wyzwaniem.
Depresja składa się z objawów obejmujących trzy sfery funkcjonowania człowieka:
– myśli – osoba w depresji ma bardzo złą opinię o samej sobie, o otaczającym ją świecie oraz spodziewa się samych złych rzeczy w przyszłości,
– emocji – osoba w depresji jest przygnębiona, może często płakać, być rozdrażniona lub osowiała i słabo reagować na jakiekolwiek bodźce,
– zachowania – objawy dotyczą znacznego obniżenia aktywności, rezygnację z wielu zajęć, które kiedyś sprawiały przyjemność, czasami prowadzi nawet do zaprzestania pracy zawodowej lub niemożności wstania z łóżka.
Jak mądrze wspierać osobę z depresją?
Oczywiście pierwszą i najważniejszą pomocą jest zapewnienie jej wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego. Warto więc zachęcić naszą bliską osobę do kontaktu z psychoterapeutą, pomóc jej umówić pierwszą wizytę i wspierać w uczęszczaniu na kolejne spotkania. Sami nie możemy być psychoterapeutą dla naszego krewnego czy przyjaciela, tę rolę powinien pełnić ktoś z zewnątrz, specjalista, który wie, w jaki sposób wspierać proces zdrowienia.
Przebywając na co dzień z osobą z depresją łatwo jest zatracić się w jej świecie i zacząć przyjmować jej pesymistyczny światopogląd jako własny. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli do tej pory liczyliśmy się z jej opinią, to trudno jest nagle przestać po wystąpieniu choroby. Tymczasem osoba z depresją nie jest w stanie kryć się ze swoim pesymistycznym nastawieniem. Oddzielenie osoby, na której nam zależy, od jej aktualnego pesymistycznego nastawienia jest trudne i wymaga wysiłku. Jest jednak możliwe. Pomóc może w tym myślenie o wszystkich wypowiadanych przez nią negatywnych sądach jako o objawie choroby, który minie wraz z ustąpieniem samej depresji.
Łatwo też jest przeoczyć oznaki zdrowienia. U osoby, która do tej pory tylko leżała w łóżku, może to być na przykład wstanie na chwilę i przejście się po mieszkaniu, wzięcie prysznica, zainteresowanie się programem telewizyjnym. Takie drobne rzeczy mogą świadczyć o początku zmian na lepsze – takie zmiany są jak światełko w tunelu – dodające otuchy i pozwalające wierzyć, że sytuacja ulegnie poprawie.
Jak zadbać o siebie, gdy wspieramy osobę z depresją?
Pamiętajmy, że możemy udzielać skutecznego wsparcia tylko wówczas, gdy sami czujemy się dobrze. Okres, gdy wspieramy bliską osobę w walce z depresją, wymaga wiele siły psychicznej. Dlatego zadbajmy o zapewnienie sobie dodatkowego źródła energii. Mogą to być regularne spotkania z przyjaciółmi, uczestnictwo w jakimś klubie tematycznym lub spotkania grupy wsparcia dla rodzin osób z trudnościami psychicznymi. Ważne, żeby zapewnić sobie jakieś miejsce, które będzie odskocznią od pracy i opieki. Tylko w ten sposób uda nam się utrzymać wysoki poziom energii i dystans konieczny do wytrwania i skutecznego wspierania bliskiej nam osoby.
Jeśli na co dzień wspierasz bliską osobę z depresją lub jakimikolwiek innymi trudnościami natury psychicznej i czujesz, że Tobie również potrzebne by było dodatkowe wsparcie, zapraszamy do kontaktu z nami. W gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka i Wamka w Szczecinie pomożemy Ci pomagać tak, byś dbał jednocześnie o własne potrzeby.