Wyjazd z kraju zawsze jest odważną decyzją, niezależnie czy wynika z problemów w kraju ojczystym, czy z chęci przeżycia przygody w nowym miejscu. Osoby decydujące się na emigrację nagle znajdują się w nowej dla nich sytuacji. Zmiany mogą dotyczyć różnych aspektów życia.
Pierwszą zmianą, jaka się nasuwa, jest oddzielenie od rodziny i przyjaciół, a co za tym idzie brak możliwości częstych spotkań i otrzymywania ich wsparcia. Rodzina, która została w kraju, może mieć zresztą problem ze zrozumieniem trudności, na jakie napotkał emigrant w nowym środowisku. Poznanie nowych osób w obcym kraju bywa trudne, a nawiązanie głębszej więzi wymaga dużo czasu, dlatego wielu emigrantów jako najważniejszą trudność wymienia samotność. W szczególny sposób dotyczy to osób, które wyjechały zostawiając w kraju partnera/partnerkę lub dzieci. Osoby te mogą czuć, że omijają je ważne wydarzenia z życia rodziny, powoli przestają się orientować w codziennych sprawach najbliższych, a w rezultacie mogą poczuć, że rośnie między nimi dystans nie tylko fizyczny, ale też psychologiczny. Do tego mogą dołączyć się obawy o wierność partnera i trud podtrzymywania emocji w związku na odległość.
Innym wyzwaniem jest konieczność dostosowania się do innych norm społecznych i zwyczajów towarzyskich. Pewne sygnały i zachowania, które w naszym kraju oznaczają jedno, w innym mogą być oznaką czegoś odmiennego. Wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej sztandarowym przykładem jest tu zaproszenie z wizytą do domu, które w Polsce należy rozumieć dosłownie, na Zachodzie zaś niekoniecznie. W Polsce osoba zapraszająca rzeczywiście ma ochotę na spotkanie w swoim mieszkaniu i prawdopodobnie przygotuje na tę okazję jakiś poczęstunek. W części krajów zachodnich natomiast zaproszenie bywa po prostu wyrazem sympatii i uprzejmości, nie idzie za nim jednak intencja doprowadzenia do rzeczywistych odwiedzin. Tego rodzaju różnic jest więcej i zależą od kultury konkretnego kraju, zanim jednak pozna się lokalne zwyczaje, bywa że spotyka nas po drodze wiele zaskoczeń, często zabawnych, czasami jednak również rozczarowujących.
Kolejnym polem różnic między Polską a krajami, do których Polacy często emigrują, są inne normy prawno-społeczne. Na przykład w krajach skandynawskich państwo dużo bardziej niż w Polsce interesuje się tym, co dzieje się w rodzinie, sposobem wychowywania dzieci itp. Rodzice, którzy z Polski wynieśli przekonanie, że klaps to nic poważnego, za granicą mogą spotkać się ze zdecydowaną reakcją opieki społecznej w przypadku stosowania jakichkolwiek kar cielesnych. Taka sytuacja może z kolei budzić niezrozumienie i być interpretowana jako zagrożenie, co tylko utrudni dialog z daną instytucją.
Różnice mogą dotyczyć również zasad panujących w miejscu pracy. Jeśli dana osoba została zatrudniona za granicą na takim samym stanowisku, co w Polsce, może być zaskoczona, że zasady tam obowiązujące będą odmienne. W takiej sytuacji łatwo jest poczuć się zdezorientowanym.
Dodatkowym stresem bywa konieczność załatwiania różnego rodzaju spraw formalnych w obcym języku – od ubezpieczenia społecznego po otwarcie konta w banku. Konieczność zaznajomienia się ze skomplikowaną dokumentacją bywa przytłaczająca nawet dla osób, które dość dobrze posługują się danym językiem, z kolei proszenie innych o pomoc sprawia, że czujemy się mniej samodzielni.
W radzeniu sobie z problemami związanymi z emigracją dobrze jest zwrócić się do psychologa. Im szybciej zaczniemy sobie z nimi radzić, tym łatwiej będzie nam nawiązać satysfakcjonujące relacje z nowo poznanymi osobami, radzić sobie w pracy i utrzymywać bliski kontakt z pozostałą w kraju rodziną. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kontakt z psychologiem może pomóc i Tobie, zapraszamy Cię do umówienia konsultacji psychologicznej online w naszym gabinecie psychoterapii znajdującym się w Szczecinie.