Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości: schizoidalne

Podobnie jak osobowość schizotypową tak osobowość schizoidalną można porównywać do zaburzeń schizofrenicznych. O ile jednak w osobowości schizotypowej zaburzenia przypominają objawy wytwórcze schizofrenii (omamy, urojenia) – bez utraty kontaktu z rzeczywistością, o tyle w zaburzeniach schizoidalnych podobieństwo dotyczy raczej objawów negatywnych schizofrenii (zubożenie uczuciowe, trudności w relacjach, pustka). Mówi się także, że zaburzenia osobowości schizoidalnej przypominają autyzm – z uwagi na pochłonięcie osoby swoim własnym światem.

Osoba z cechami schizoidalnymi określa chłód emocjonalny i idące za nim trudności w nawiązywaniu relacji, nawet z najbliższymi osobami w rodzinie. Może wręcz się zdawać, że osoba z tym typem osobowości jest nimi nie zainteresowana, że nie czerpie z nich żadnej przyjemności. Trudno jest jej nawiązywać bliższe związki, jak też często stroni od kontaktów seksualnych. Jest introwertywna i nieśmiała. Preferuje samotniczy tryb życia, w miejsce relacji wybiera introspekcję, fantazjowanie i wgląd w samą siebie. Rzeczywistość postrzegają na sposób intelektualny, niewiele jeśli wcale mówią o swoich emocjach.

Podobnie obojętna wydaje się na krytykę i pochwałę ze strony innych ludzi. Jej emocjonalność jest ograniczona, zubożona. Nie okazuje skrajnych emocji ani pozytywnych ani negatywnych. Wydaje się, że niewiele jeśli cokolwiek jest w stanie sprawić jej przyjemność. Odczuwa stałą anhedonię. Wybiera indywidualne sposoby spędzania czasu wolnego, jak też model pracy zawodowej – o ile to możliwe bez nadmiernego kontaktu z ludźmi. Może mieć też trudności z zaakceptowaniem norm społecznych – gdyż miewa niepopularne w swojej kulturze/środowisku poglądy. Stąd kłopoty w budowaniu relacji i w życiu zawodowym, pomimo iż nie są konfliktowe.

Często to, co prezentuje na zewnątrz nie jest zgodne z tym, co czuje w środku. Może mieć potrzebę kontaktu z innymi, lecz lęk sprawia, że zdaje się tym nie zainteresowana. Często jest bardzo wrażliwa, lecz na zewnątrz ukazuje innym chłód emocjonalny, powściągliwość, a nawet arogancką postawę. W sprzyjających warunkach może poświęcić się karierze naukowej, jednak zaniedbując przy tym życie osobiste i towarzyskie.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.